ACHL-12.000MHZ-EK
Manufacturer:
Abracon Corporation
Mfr.Part #:
ACHL-12.000MHZ-EK
Datasheet:
Description:
Oscillators DIP-8 Through Hole XO (Standard) 12 MHz
ParameterValue
Height - Seated (Max)5.5 mm
Length12.7 mm
Width13.2 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature70 °C
Min Operating Temperature-20 °C
Number of Pins4
Height5.5 mm
PackagingTube
Depth12.7 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Frequency12 MHz
Frequency Stability30 ppm
Load Capacitance15 pF
TypeXO (Standard)
Operating Supply Voltage3.3 V
Output TypeTTL
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Max Supply Voltage3.63 V
Min Supply Voltage2.97 V
Nominal Supply Voltage (DC)3.3 V
Supply Current22 mA
Max Supply Current20 mA